Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry