• The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • The Passion of the Christ

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Cookie's Fortune

    ★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Gummo

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Kids

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • In the Name of the Father

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Werner Herzog Eats His Shoe

    ★★★★

  • Being There

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Stroszek

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • Patton

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★½

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • The Guns of Navarone

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★