• Mank

    Mank

    ★★★½

    Good, but the best part about it was that it reminds you how good Citizen Kane was

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    It is that good.

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★★

    One of the most murky, twisted, and compelling movies ever.
    Also the bass score sounds incredible at the music box

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    First film I saw in theaters at the music box!!

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★½

    Out of all of pta’s brilliant Films, this is the one that I truly 
    Identified with....
    And that’s that

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★★

    I get legitimately mad at life in general the more I think about this films lack of nominations and recognition...
    Spectacular!

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★★

    It’s like your having the worst nightmare ever
    But it’s strangely a good dream...

    Amazing

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    And suddenly I’m in this dream place...


    What attracts so many pepole to this film is that it conveys some aspect of the human mind  that can’t be described with words or even rational thought

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    Best film of the decade...

  • On the Waterfront

    On the Waterfront

    ★★★★½

    I ain’t a bum...
     
    It’s crazy how powerful Marlon Brando’s acting was in the 50s 
    Even him being just anywhere in the frame enriches the movie..
    Watch this classic !

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★★

    This is the most I have ever related to not just a film, but any body of work in my life before.
    And I am not an 1950s Italian champion fighter  from The Bronx...
    I am a man
    And that is the magic of this film
    And that’s entertainment!

  • Modern Times

    Modern Times

    ★★★★★

    Add this to the list of movies Todd Philip Copied to make joker...
    A classic tho!