Ben has logged 190 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Read the review Edit this entry  
30
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
Read the review Edit this entry  
23
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dinner

Dinner

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Power Rangers Super Samurai: A Christmas Wish

Power Rangers Super Samurai: A Christmas Wish

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shogun

Shogun

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cornouaille

Cornouaille

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sixteen

Sixteen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Kill List

Kill List

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Butterfly

Butterfly

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kidulthood

Kidulthood

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry