Sort by

Kyle has logged 72 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beerfest

Beerfest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Windfall

Windfall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
White Fang

White Fang

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry