Highest rated films

  • Moneyball

    ★★★★

  • Fast Five

    ★★★★

  • Hanna

    ★★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★½

  • The Artist

    ★★★½

  • The Muppets

    ★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • 127 Hours

    ★★★★

  • The Machinist

    ★★★★

  • Network

    ★★★★

  • The Fountain

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Love & Other Drugs

Jan 9

Last Film

The Artist

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
38 films
Comedy
27 films
Romance
15 films
Thriller
12 films
Adventure
10 films
Action
9 films
Sci Fi
8 films
Crime
8 films
Family
5 films
Fantasy
4 films
USA
57 films
UK
7 films
France
6 films
Spain
3 films
Germany
3 films
Canada
3 films
Mexico
1 film
Japan
1 film
Belgium
1 film
Sweden
1 film
English
58 films
French
9 films
Spanish
8 films
German
5 films
Italian
4 films
Cantonese
2 films
Arabic
2 films
Korean
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Do the Right Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

X-Men Origins: Wolverine
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Kings of Pastry
Average weighted rating:

3.3

Films Kyle watched in 2011

  • The Artist
  • 30 Minutes or Less
  • The Muppets
  • Elf
  • The Descendants
  • J. Edgar
  • Horrible Bosses
  • Fast Five
  • Winter's Bone
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Moneyball
  • Bad Teacher
  • Bridesmaids
  • Annie Hall
  • X-Men: First Class
  • Bonnie and Clyde
  • Everything Must Go
  • Happythankyoumoreplease
  • Win Win
  • Greenberg
  • The Grapes of Wrath
  • The Gold Rush
  • A Beautiful Mind
  • The Green Mile
  • X-Men Origins: Wolverine
  • The Searchers
  • Taken
  • The Fountain
  • Raging Bull
  • Double Indemnity
  • The General
  • Network
  • Kings of Pastry
  • Do the Right Thing
  • The Iron Giant
  • Beginners
  • Secretariat
  • Cedar Rapids
  • The Machinist
  • Let the Right One In
  • Megamind
  • Super 8
  • Biutiful
  • The Hangover Part II
  • The Other Guys
  • Jane Eyre
  • I Love You Phillip Morris
  • Morning Glory
  • Black Swan
  • Boogie Nights
  • Hanna
  • Mean Girls
  • The City of Lost Children
  • The Adjustment Bureau
  • Psycho
  • 127 Hours
  • Ponyo
  • The King's Speech
  • The Kids Are All Right
  • The Wrestler
  • The Town
  • Love & Other Drugs

World map

Highly rated films Kyle is yet to see

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • The Tragedy of Man
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Silenced
  • Sidewalls

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more