Highest rated films

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • Lincoln

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • The Five-Year Engagement

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • Warrior

    ★★★★

  • Philadelphia

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Best in Show

    ★★★★

  • Shane

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Debt

Jan 5

Last Film

American Graffiti

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Comedy
20 films
Action
14 films
Thriller
14 films
Romance
13 films
Adventure
11 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
6 films
War
4 films
Crime
4 films
USA
52 films
UK
11 films
France
4 films
Indonesia
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
Spain
1 film
India
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Paths of Glory
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Snow White and the Huntsman
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

No Impact Man
Average weighted rating:

3.1

Films Kyle watched in 2012

  • American Graffiti
  • The Cabin in the Woods
  • The Raid
  • Elf
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Sullivan's Travels
  • Lincoln
  • Nashville
  • Looper
  • Best in Show
  • Skyfall
  • Moonrise Kingdom
  • The Man from Earth
  • Argo
  • The Dictator
  • 50/50
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • A Streetcar Named Desire
  • It Happened One Night
  • Shane
  • The Philadelphia Story
  • The Best Years of Our Lives
  • Bicycle Thieves
  • The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!
  • The Graduate
  • Paths of Glory
  • The Dark Knight Rises
  • John Carter
  • Safe House
  • The Grey
  • Warrior
  • Prometheus
  • The Five-Year Engagement
  • Snow White and the Huntsman
  • Sense and Sensibility
  • The Avengers
  • The Secret World of Arrietty
  • No Impact Man
  • The Iron Lady
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • War Horse
  • My Week With Marilyn
  • Friends with Kids
  • Hugo
  • Friends with Benefits
  • Drive
  • Philadelphia
  • The Help
  • The Ides of March
  • Midnight in Paris
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Margin Call
  • Crazy, Stupid, Love.
  • All About Eve
  • Young Adult
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • The Debt

World map

Highly rated films Kyle is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • Casting Blossoms to the Sky
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more