Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Wild Hare

A Wild Hare

1940
×
Read the review Edit this entry  
16
Now Hear This

Now Hear This

1963
×
Read the review Edit this entry  
15
Stalingrad

Stalingrad

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beast of War

The Beast of War

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
Read the review Edit this entry  
14
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
Read the review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bear That Wasn't

The Bear That Wasn't

1967
×
Read the review Edit this entry  
12
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
Read the review Edit this entry  
12
The Great Piggy Bank Robbery

The Great Piggy Bank Robbery

1946
×
Read the review Edit this entry  
11
Making of a Cult Classic: The Unauthorized Story of 'The Goonies'

Making of a Cult Classic: The Unauthorized Story of 'The Goonies'

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read prior review Edit this entry  
09
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
Read the review Edit this entry  
05
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rabbit of Seville

Rabbit of Seville

1950
×
Read the review Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read prior review Edit this entry  
03
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Read the review Edit this entry  
02
Black Sheep

Black Sheep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read prior review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
Read the review Edit this entry  
22
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry