Peter has logged 304 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raze

Raze

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Quiet Ones

The Quiet Ones

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If I Stay

If I Stay

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Test

Test

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
20.000 Days on Earth

20.000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jauja

Jauja

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Roue

La Roue

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hardware

Hardware

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry