Sort by

Peter has logged 491 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
November

November

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Look at Life: Coffee Bar

Look at Life: Coffee Bar

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Elephant Will Never Forget

The Elephant Will Never Forget

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You’re Telling Me

You’re Telling Me

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seine Flood

The Seine Flood

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Transit

Transit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crime + Punishment

Crime + Punishment

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Custody

Custody

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Just Before Losing Everything

Just Before Losing Everything

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Housewife

Housewife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howling III: The Marsupials

Howling III: The Marsupials

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry