Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Peteza

Peteza

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Peteza
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Peteza’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Bullet Train

    Bullet Train 2022

    ★★★★½ Watched by Peteza 05 Aug 2022

    What's bruh in Japanese?

  • Who Framed Roger Rabbit

    Who Framed Roger Rabbit 1988

    ★★★★★ Watched by Peteza 06 Jun 2022

    Haven't seen so much love and passion for so many aspects of filmmaking since Diegesis

  • Brotherhood of the Wolf

    Brotherhood of the Wolf 2001

    ★★★½ Watched by Peteza 03 Jun 2022

    Expectation: - "That one movie that inspired Bloodborne"

    Reality: - Hound of the Baskervilles X Amadeus X Mortal Kombat

  • Underworld

    Underworld 2003

    ★★½ Watched by Peteza 03 Jun 2022

    I mean... they tried.
    At least Bill Nighy is still an icon.

  • Diegesis

    Diegesis 2022

    ★ Watched by Peteza 18 May 2022

    Needs more newspaper man

  • Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan

    Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan 1993

    ★★★★ Watched by Peteza 15 May 2022

    Everybody gangsta till Broly asks you how much you love your son

  • The Sky Crawlers

    The Sky Crawlers 2008

    ★★★★ Rewatched by Peteza 05 Apr 2022

    - "Why can't you become adults?"

    - "It's not that we can't, it's that we don't."

    Never thought so hard about a single line of dialogue before.

  • The Sky Crawlers

    The Sky Crawlers 2008

    ★★★★ Watched by Peteza 22 Feb 2022

    Man, Top Gun is different than I remember

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War 2018

    Watched by Peteza 08 Feb 2022 1

    I swear I've seen this one

  • Butterfly & Sword

    Butterfly & Sword 1993

    ★★★ Watched by Peteza 17 Jan 2022

    what is happening™

  • No Time to Die

    No Time to Die 2021

    ★★★½ Watched by Peteza 18 Nov 2021

    Can we have an Ana de Armas solo movie please?

  • The Red Spectacles

    The Red Spectacles 1987

    ★★★★½ Watched by Peteza 22 Oct 2021

    The ultimate form of "I'm not smart enough to understand how great this is"

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.