Sort by

Sarah has logged 76 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Carnage

Carnage

2011
×
Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
Edit this entry  
15
Cold Sweat

Cold Sweat

1970
×
Edit this entry  
15
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
Edit this entry  
14
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
Edit this entry  
14
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★½
Edit this entry  
14
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
Edit this entry  
13
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Killer Mermaid

Killer Mermaid

2014
×
Edit this entry  
04
Adore

Adore

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
27
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moonraker

Moonraker

1979
×
Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Here Comes the Devil

Here Comes the Devil

2012
×
★½
Edit this entry  
10
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Edit this entry  
10
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Left Behind: The Movie

Left Behind: The Movie

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Edit this entry  
04
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1970
×
★★★
Edit this entry  
31
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Edit this entry  
30
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jane Eyre

Jane Eyre

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Patton Oswalt: Tragedy Plus Comedy Equals Time

Patton Oswalt: Tragedy Plus Comedy Equals Time

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry