Petrathemagical has logged 42 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry