Sort by

Peter has logged 170 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V

V

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Final Cut

Pink Floyd: The Final Cut

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stuber

Stuber

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Penis

Penis

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boruto: Naruto the Movie

Boruto: Naruto the Movie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gamer

Gamer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Click

Click

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy end

Happy end

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midori

Midori

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shore

Shore

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry