Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Kitchen Stories

Kitchen Stories

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Woman in My Life

The Woman in My Life

2003
×
★★
Edit this entry  
13
The Best Man's Wedding

The Best Man's Wedding

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Significant Other

Significant Other

2022
×
★½
Edit this entry  
04
Descendant

Descendant

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Pez Outlaw

The Pez Outlaw

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
True Love Never Dies

True Love Never Dies

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Edit this entry  
20
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Another Happy Christmas

Another Happy Christmas

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
John - The Last Cowboy

John - The Last Cowboy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gone with the Woman

Gone with the Woman

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Name of the Game

Name of the Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Into Eternity: A Film for the Future

Into Eternity: A Film for the Future

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Kitchen Stories

Kitchen Stories

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry