RSS feed for Petter

Petter has logged 111 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
I Belong

I Belong

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hired Gun

Hired Gun

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Being Ginger

Being Ginger

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
The American

The American

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Daylight

Daylight

1996
×
★★½
Edit this entry  
19
Dark Woods

Dark Woods

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Comedians of Comedy

The Comedians of Comedy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sons of Norway

Sons of Norway

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Here Is Harold

Here Is Harold

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
One Day

One Day

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Missing 411

Missing 411

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Leon: The Professional

Leon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Liberation Day

Liberation Day

2016
×
★★★★½
Edit this entry