RSS feed for Petter

Petter has logged 118 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sad Hill Unearthed

Sad Hill Unearthed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The King's Choice

The King's Choice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Homesick

Homesick

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ask the Sexpert

Ask the Sexpert

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harajuku

Harajuku

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Edukators

The Edukators

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Border

Border

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Silvana

Silvana

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Together

Together

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rams

Rams

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Nobody Owns Me

Nobody Owns Me

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The John Dalli Mystery

The John Dalli Mystery

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gold

Gold

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Beach

The Beach

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blind

Blind

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Junk Mail

Junk Mail

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sons of Norway

Sons of Norway

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Detector

Detector

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Most Unknown

The Most Unknown

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
How It Ends

How It Ends

2018
×
★½
Edit this entry  
04
Extinction

Extinction

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Winnebago Man

Winnebago Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Dream Big: Engineering Our World

Dream Big: Engineering Our World

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Edit this entry  
08
The Disappearing Illusionist

The Disappearing Illusionist

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Heart Belongs to Daddy

My Heart Belongs to Daddy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry