Sort by

Petter has logged 60 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gone with the Woman

Gone with the Woman

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Name of the Game

Name of the Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Into Eternity: A Film for the Future

Into Eternity: A Film for the Future

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Kitchen Stories

Kitchen Stories

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
At the Drive-In

At the Drive-In

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Moonfall

Moonfall

2022
×
★½
Edit this entry  
09
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Edit this entry