Highest rated films

  • Sicario

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★½

  • The Nightmare

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★½

  • Z for Zachariah

    ★★★½

  • Call Me Lucky

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★★

  • West of Memphis

    ★★★★★

  • Undefeated

    ★★★★★

  • Detropia

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • All Is Lost

    ★★★★½

  • Stories We Tell

    ★★★★½

  • Print the Legend

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 89 Films watched
  • 7.4 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

War of the Worlds

Jan 17

Last Film

Amélie

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
32 films
Documentary
30 films
Comedy
20 films
Adventure
17 films
Thriller
16 films
Crime
15 films
Action
10 films
Sci Fi
8 films
Romance
7 films
Horror
6 films
USA
70 films
UK
13 films
Germany
8 films
Norway
7 films
France
4 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Canada
2 films
India
2 films
English
79 films
Norwegian
5 films
French
2 films
Swedish
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 74

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Petter’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Nintendo Quest
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

It’s Only Make Believe
Average weighted rating:

3.3

Films Petter watched in 2015

  • Amélie
  • Troll Hunter
  • Forrest Gump
  • Bridge of Spies
  • The Grand Budapest Hotel
  • Kon-Tiki
  • Sicario
  • Spectre
  • Nintendo Quest
  • The Mule
  • The Rover
  • Coherence
  • The Nightmare
  • The Martian
  • Sunshine Superman
  • Z for Zachariah
  • Trainwreck
  • Call Me Lucky
  • Traffic
  • The Best Man's Wedding
  • The Wave
  • Manglehorn
  • The Double
  • A LEGO Brickumentary
  • Life As We Know It
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Project Nim
  • The Guest
  • True Story
  • Deep Web
  • Print the Legend
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • The One I Love
  • This Is Where I Leave You
  • Delivery Man
  • St. Vincent
  • Get Him to the Greek
  • Road Trip
  • Due Date
  • Jurassic World
  • All Is Lost
  • Detropia
  • Two Days, One Night
  • Deliver Us from Evil
  • The Interrupters
  • National Gallery
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Undefeated
  • Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • It Follows
  • Avengers: Age of Ultron
  • West of Memphis
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Chasing Ice
  • Maidentrip
  • A Lonely Place to Die
  • The Summit
  • Dinosaur 13
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • The Thin Blue Line
  • Stories We Tell
  • Encounters at the End of the World
  • Everest
  • Life Itself
  • Unbreakable
  • Atari: Game Over
  • Citizenfour
  • The Imitation Game
  • Ex Machina
  • The Voices
  • Wedding Crashers
  • Little Accidents
  • Kingsman: The Secret Service
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Nightcrawler
  • Hateship Loveship
  • Dark Woods
  • Rescue Dawn
  • Rushmore
  • Must Have Been Love
  • Force Majeure
  • Interstellar
  • It’s Only Make Believe
  • American Sniper
  • The Drop
  • Wild
  • The Shawshank Redemption
  • War of the Worlds

World map

Highly rated films Petter is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more