Highest rated films

  • Midnight Special

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Weiner

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Take Shelter

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 112 Films logged
  • 9.3 Average per month
  • 2.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Inside Out

Jan 2

Last Film

Her

Dec 28

Diary Milestones

Colonia
50th Jun 19
Arrival
100th Nov 21

Genres, countries & languages

Drama
68 films
Thriller
37 films
Documentary
27 films
Comedy
22 films
Crime
21 films
Adventure
17 films
Mystery
13 films
History
12 films
Horror
10 films
Sci Fi
9 films
USA
70 films
UK
22 films
Germany
12 films
Canada
10 films
Norway
7 films
France
7 films
Denmark
4 films
Ireland
4 films
New Zealand
3 films
Sweden
3 films
English
92 films
Norwegian
7 films
German
5 films
Spanish
2 films
French
2 films
Korean
2 films
Japanese
1 film
Danish
1 film
Romance
Average 4.12
Crime
Average 4.07
Sci Fi
Average 3.89
Drama
Average 3.65
Documentary
Average 3.59
Thriller
Average 3.55
Mystery
Average 3.54
Horror
Average 3.40
Comedy
Average 3.39
History
Average 3.38
USA
Average 3.71
UK
Average 3.55
France
Average 3.50
Canada
Average 3.50
Germany
Average 3.50
Norway
Average 3.29
Ireland
Average 3.12
Denmark
Average 3.00
German
Average 3.80
English
Average 3.60
Norwegian
Average 3.29

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Get a Job
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Together

Films Petter watched in 2016

  • Her
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Home Alone
  • Se7en
  • No Country for Old Men
  • The Silence of the Lambs
  • Gone Girl
  • The Wolf of Wall Street
  • Come and Find Me
  • Don't Think Twice
  • Snowden
  • Elle
  • Arrival
  • Prisoners
  • Hell or High Water
  • Fatso
  • Six Shooter
  • The Handmaiden
  • Sausage Party
  • The Martian
  • Into the Inferno
  • Louis Theroux: Drinking to Oblivion
  • Tickled
  • Train to Busan
  • Into the Forest
  • The Russian Woodpecker
  • The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young
  • Man vs. Snake
  • Inferno
  • National Treasure
  • Amanda Knox
  • Captain Fantastic
  • My Scientology Movie
  • The Last King
  • Inglourious Basterds
  • The Wolfpack
  • Indie Game: Life After
  • The Nice Guys
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Zero Days
  • Weiner
  • Rebels
  • Two Rémi, Two
  • Cape Fear
  • The Perfect Storm
  • Victoria
  • The Wait
  • Above and Below
  • 25th Hour
  • Jason Bourne
  • For All Mankind
  • The Fundamentals of Caring
  • Our Little Sister
  • Wild Tales
  • Kill List
  • Klown Forever
  • Tales of the Grim Sleeper
  • Joy
  • Foxcatcher
  • Hush
  • Midnight Special
  • Eddie the Eagle
  • Colonia
  • 10 Cloverfield Lane
  • Team Foxcatcher
  • 12 Years a Slave
  • Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime
  • (Dis)Honesty: The Truth About Lies
  • Look Who's Back
  • SlingShot
  • Gregory Crewdson: Brief Encounters
  • High-Rise
  • Together
  • Beyond The Edge
  • Talhotblond
  • The Canal
  • The Witch
  • The Wildest Dream
  • North Face
  • Meru
  • Welcome to Norway!
  • Whiplash
  • Take Shelter
  • Catch Me If You Can
  • The Informant!
  • Get a Job
  • The Lives of Others
  • World War Z
  • 99 Homes
  • The Big Short
  • The Walk
  • Informant
  • The Overnight
  • Homesick
  • The Survivalist
  • Spotlight
  • Room
  • Contagion
  • The Lincoln Lawyer
  • The Talented Mr. Ripley
  • Erin Brockovich
  • Ripley Under Ground
  • The Lost Honour of Christopher Jefferies
  • The Revenant
  • Backcountry
  • Marshland
  • Everest
  • Next Door
  • We Don't Live Here Anymore
  • The Hateful Eight
  • A Walk in the Woods
  • Inside Out

World map

Highly rated films Petter is yet to see

  • Your Name.
  • Moonlight
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • Peter Pan Goes Wrong
  • La La Land
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • In This Corner of the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more