Highest rated films

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Border

    ★★★★

  • Calibre

    ★★★★

  • The Most Unknown

    ★★★★

  • My Heart Belongs to Daddy

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Sideways

    ★★★★★

  • The Pinchcliffe Grand Prix

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • The Invitation

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Tyrannosaur

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.3 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Death at a Funeral

Jan 2

Last Film

Sad Hill Unearthed

Dec 31

Diary Milestones

A Man Called Ove
50th Apr 28
Let the Right One In
100th Oct 27

Genres, countries & languages

Drama
59 films
Thriller
32 films
Comedy
30 films
Documentary
27 films
Horror
18 films
Crime
17 films
Mystery
15 films
Adventure
12 films
Romance
11 films
Sci Fi
9 films
USA
77 films
UK
23 films
Norway
17 films
Germany
9 films
Canada
9 films
France
8 films
Sweden
6 films
Spain
5 films
Denmark
5 films
China
4 films
English
88 films
Norwegian
13 films
Swedish
6 films
German
3 films
Danish
2 films
French
2 films
Russian
1 film
Spanish
1 film
Icelandic
1 film
Drama
Average 3.82
History
Average 3.75
Romance
Average 3.73
Crime
Average 3.71
Comedy
Average 3.52
Horror
Average 3.33
Documentary
Average 3.33
Thriller
Average 3.31
Mystery
Average 3.27
Adventure
Average 3.08
Sweden
Average 4.08
France
Average 4.00
Norway
Average 3.76
Germany
Average 3.67
UK
Average 3.61
Denmark
Average 3.60
Spain
Average 3.50
China
Average 3.38
USA
Average 3.36
Australia
Average 3.25
Swedish
Average 4.08
Norwegian
Average 3.58
English
Average 3.38

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 51

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Petter’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Trainspotting
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

How It Ends
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

The New 8-bit Heroes

Films Petter watched in 2018

  • Sad Hill Unearthed
  • The King's Choice
  • Bird Box
  • Homesick
  • Ask the Sexpert
  • Game Night
  • Leave No Trace
  • The Babadook
  • Harajuku
  • The Problem with Apu
  • The Edukators
  • Border
  • Silvana
  • Together
  • Caché
  • Victoria
  • Rams
  • Nobody Owns Me
  • Let the Right One In
  • It Comes at Night
  • Hereditary
  • The John Dalli Mystery
  • Three Identical Strangers
  • Freaks and Geeks: The Documentary
  • Gold
  • The Beach
  • In the House
  • Blind
  • In Bruges
  • Me and You and Everyone We Know
  • Junk Mail
  • Sons of Norway
  • Detector
  • Trainspotting
  • Cast Away
  • The Firm
  • The Shallows
  • The Constant Gardener
  • You Were Never Really Here
  • A Quiet Place
  • The Most Unknown
  • How It Ends
  • Extinction
  • Winnebago Man
  • Dream Big: Engineering Our World
  • Blair Witch
  • The Disappearing Illusionist
  • Calibre
  • My Heart Belongs to Daddy
  • Molly's Game
  • Slums of Beverly Hills
  • My Scientology Movie
  • National Parks Adventure
  • Losing Sight of Shore
  • The Master
  • Set It Up
  • Zombieland
  • Chernobyl Diaries
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Making Fun: The Story of Funko
  • Ibiza
  • Ragnarok
  • Cargo
  • 28 Weeks Later
  • In China They Eat Dogs
  • American Splendor
  • Tyrannosaur
  • Anon
  • A Man Called Ove
  • The Pinchcliffe Grand Prix
  • Falling Down
  • Sideways
  • Happiness
  • There's Something About Mary
  • The Founder
  • Ready Player One
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Creep
  • I Love You Phillip Morris
  • Event Horizon
  • The Return
  • Cave
  • Somewhere Else Tomorrow
  • The Ninth Gate
  • 1001 Grams
  • The Intervention
  • The Invitation
  • Meet the Parents
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Mute
  • Annihilation
  • Wind River
  • I, Tonya
  • Buster's Mal Heart
  • Joy Ride
  • Good Time
  • Keanu
  • Extract
  • The Contract
  • The Ritual
  • The Big Sick
  • Kong: Skull Island
  • A History of Violence
  • The Lost City of Z
  • Man vs. Snake
  • Coco
  • AlphaGo
  • A Gray State
  • Side Effects
  • Spotlight
  • Ecstasy of Order: The Tetris Masters
  • Long Shot
  • Twin Sisters
  • High Score
  • Tetris: From Russia with Love
  • Darkest Hour
  • The New 8-bit Heroes
  • Death at a Funeral

World map

Highly rated films Petter is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • An Elephant Sitting Still
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Capernaum
  • Roma
  • Blindspotting
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more