Highest rated films

  • The Northman

    ★★★★

  • Triangle of Sadness

    ★★★★

  • Sick of Myself

    ★★★★

  • Jackass Forever

    ★★★

  • The Tinder Swindler

    ★★★

  • Jackass 4.5

    ★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • The Square

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Crumb

    ★★★★★

  • Into Eternity: A Film for the Future

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Midnight Special

    ★★★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Square

Jan 21

Diary Milestones

Sick of Myself

50th · Sep 2

Last Film

Another Happy Christmas

Dec 22

Genres, countries & languages

Drama
37 films
Comedy
20 films
Documentary
20 films
Romance
10 films
Thriller
10 films
Crime
7 films
Mystery
7 films
Action
6 films
Adventure
5 films
Sci Fi
4 films
USA
43 films
UK
17 films
France
9 films
Norway
9 films
Sweden
6 films
Greece
5 films
Canada
5 films
Denmark
5 films
Germany
4 films
Italy
3 films
English
47 films
Norwegian
8 films
French
3 films
Italian
2 films
Turkish
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Mystery
Average 4.07
Drama
Average 3.99
Crime
Average 3.93
Documentary
Average 3.85
Thriller
Average 3.80
Comedy
Average 3.73
Adventure
Average 3.70
Romance
Average 3.55
Sci Fi
Average 3.50
Action
Average 3.25
Denmark
Average 4.50
Germany
Average 4.50
France
Average 4.44
Sweden
Average 4.33
Norway
Average 3.83
USA
Average 3.80
Canada
Average 3.80
Greece
Average 3.80
UK
Average 3.44
Norwegian
Average 3.94
English
Average 3.77

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 84

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Cinema Paradiso
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Moonfall
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

John - The Last Cowboy
Average weighted rating:

3.6

Films Petter watched in 2022

  • Another Happy Christmas
  • Pride & Prejudice
  • Home Alone
  • John - The Last Cowboy
  • Spotlight
  • Midnight Special
  • Gone with the Woman
  • Triangle of Sadness
  • Knives Out
  • Art and Craft
  • Crumb
  • High Fidelity
  • Leap Year
  • About Time
  • Sick of Myself
  • Name of the Game
  • Into Eternity: A Film for the Future
  • Meeting Gorbachev
  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain
  • Jiro Dreams of Sushi
  • The Lost Daughter
  • Kitchen Stories
  • Erin Brockovich
  • Zodiac
  • Before Midnight
  • Captain Fantastic
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Silence of the Lambs
  • The Martian
  • The Informant!
  • Jackass 4.5
  • The Last Duel
  • A Perfect Day
  • The Northman
  • The Villainess
  • It Follows
  • Arrival
  • The Favourite
  • Jackass 3D
  • Jackass Forever
  • Caché
  • Petite Maman
  • Aladdin
  • Cinema Paradiso
  • The Night House
  • Licorice Pizza
  • Unstoppable
  • The Truffle Hunters
  • At the Drive-In
  • The Worst Person in the World
  • The Lost Leonardo
  • Moonfall
  • The Tinder Swindler
  • 'Twas the Fight Before Christmas
  • Kedi
  • In the House
  • The Street
  • The Rescue
  • The Painter and the Thief
  • Adaptation.
  • Pig
  • Sons of Norway
  • The Square

World map

Highly rated films Petter is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • THE FIRST SLAM DUNK
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Mars One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more