Highest rated films

  • Oppenheimer

    ★★★★★

  • Barbie

    ★★★½

  • Past Lives

    ★★★½

  • The Block

    ★★★½

  • aka Mr. Chow

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★★

  • Downfall

    ★★★★★

  • Ernest & Celestine

    ★★★★★

  • Kitchen Stories

    ★★★★★

  • I Belong

    ★★★★★

  • TÁR

    ★★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Close

    ★★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★½

  • Honeyland

    ★★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 50 Films logged
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Ernest & Celestine

Jan 8

Last Film

Barbie

Dec 28

Diary Milestones

Barbie
50th Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
17 films
Documentary
11 films
Thriller
8 films
Romance
7 films
Adventure
6 films
Sci Fi
6 films
Crime
5 films
Action
5 films
Music
4 films
USA
31 films
UK
12 films
Norway
8 films
France
7 films
Germany
7 films
Sweden
4 films
Belgium
2 films
South Korea
2 films
English
31 films
Norwegian
7 films
French
3 films
German
2 films
Swedish
2 films
Macedonian
1 film
Hindi
1 film
Korean
1 film
History
Average 4.38
Adventure
Average 4.25
Crime
Average 4.00
Drama
Average 3.95
Documentary
Average 3.86
Comedy
Average 3.81
Thriller
Average 3.81
Music
Average 3.75
Action
Average 3.70
Sci Fi
Average 3.58
France
Average 4.36
UK
Average 4.29
Germany
Average 4.29
Sweden
Average 4.12
Norway
Average 3.94
USA
Average 3.75
Norwegian
Average 3.93
English
Average 3.80

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 73

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Significant Other
Average weighted rating:

2.8

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

True Love Never Dies

Films Petter watched in 2023

  • Barbie
  • Mongoland
  • The Block
  • The Social Network
  • Searching for Sugar Man
  • Past Lives
  • All That Breathes
  • Close
  • Sexy Beast
  • aka Mr. Chow
  • A Serious Man
  • Twin Sisters
  • Tim's Vermeer
  • Broker
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • The Shawshank Redemption
  • Deep Impact
  • Junk Mail
  • I Belong
  • Downfall
  • Oppenheimer
  • Interstellar
  • Cornelis
  • CODA
  • TÁR
  • Paris, Texas
  • Kitchen Stories
  • The Woman in My Life
  • The Best Man's Wedding
  • Hit the Road
  • Isle of Dogs
  • Office Space
  • Everything Everywhere All at Once
  • Summer Hours
  • 28 Days Later
  • Aftersun
  • The 40 Year Old Virgin
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Honeyland
  • Significant Other
  • Descendant
  • The Pez Outlaw
  • True Love Never Dies
  • Victoria
  • The Bourne Supremacy
  • Glass Onion
  • The Bourne Identity
  • The Fifth Element
  • The Banshees of Inisherin
  • Ernest & Celestine

World map

Highly rated films Petter is yet to see

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • Poor Things
  • Godzilla Minus One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more