Sort by

Patrick has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry