Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lonely Boy

Lonely Boy

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cry of Jazz

The Cry of Jazz

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Swingers

Swingers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Accidental Tourist

The Accidental Tourist

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breezy

Breezy

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rising of the Moon

The Rising of the Moon

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Oklahoma Kid

The Oklahoma Kid

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Always

Always

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry