Sort by

Daniel PG has logged 376 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Edit this entry  
18
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★½
Edit this entry  
18
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The East

The East

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Maniac

Maniac

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry