Sort by

Daniel PG has logged 462 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anthony Adverse

Anthony Adverse

1936
×
Read the review Edit this entry  
26
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dope

Dope

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
There's No Business Like Show Business

There's No Business Like Show Business

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry