Sort by

Daniel PG has logged 58 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Buried Alive

Buried Alive

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On Ice

On Ice

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Movie

A Movie

1958
×
Read the review Edit this entry  
21
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Way Things Go

The Way Things Go

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Commare Secca

La Commare Secca

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry