RSS feed for Dave
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood Out-takes and Rare Footage

Hollywood Out-takes and Rare Footage

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Midnight Girl

The Midnight Girl

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No. 12: Heaven and Earth Magic

No. 12: Heaven and Earth Magic

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Such Men Are Dangerous

Such Men Are Dangerous

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cut

Cut

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
100 Years of Horror: The Gruesome Twosome

100 Years of Horror: The Gruesome Twosome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inquisition

Inquisition

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Vampire's Ghost

The Vampire's Ghost

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
100 Years of Horror: The Count and Company

100 Years of Horror: The Count and Company

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Splatter: Naked Blood

Splatter: Naked Blood

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Old Temple

The Old Temple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
100 Years of Horror: The Frankenstein Family

100 Years of Horror: The Frankenstein Family

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry