RSS feed for Dave

Dave has logged 41 entries for westerns.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Paleface

The Paleface

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Yes, We Have No Bonanza

Yes, We Have No Bonanza

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
14
Goofs and Saddles

Goofs and Saddles

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whoops, I'm an Indian

Whoops, I'm an Indian

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gold Ghost

The Gold Ghost

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Go West

Go West

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry