RSS feed for Dave

Dave has logged 509 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vinyl

Vinyl

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Old Temple

The Old Temple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Juice

Juice

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Honey Juice

Sweet Honey Juice

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twisted Issues

Twisted Issues

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Earth

Earth

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero Kelvin

Zero Kelvin

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry