Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Edit this entry  
16
Fear City

Fear City

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
Female

Female

1933
×
★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★
Edit this entry  
28
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Phantom of the Convent

The Phantom of the Convent

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★½
Edit this entry  
20
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dual

Dual

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Pledge

The Pledge

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sermon

The Sermon

2018
×
Edit this entry  
15
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★½
Edit this entry  
15
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Anchoress

Anchoress

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
November

November

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lottery

The Lottery

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Doors Cut Down

Doors Cut Down

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Demon

The Demon

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry