Evan has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Krueger's Christmas

Mr. Krueger's Christmas

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Babylon

Babylon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Andy Irons: Kissed by God

Andy Irons: Kissed by God

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
District 9

District 9

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry