Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brother

Brother

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
78/52

78/52

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Horse In The House

Horse In The House

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Editing

Editing

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
Edit this entry  
11
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Tour Presents: Lochdown

The Grand Tour Presents: Lochdown

2021
×
Edit this entry