• Breakfast at Tiffany's

    Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

    So playful and light in the relationship between Holly and Paul, I loved the chaos of the party scene and the scene where they steal masks from a shop.  The score is also sublime, ‘moon river’ slaps as always and the elegance and charm just seeps out of every frame and musical note.  And then come Mickey Rooney’s racist caricature that not only isn’t funny at all but disrupts the tone severely and he doesn’t even effect the plot!!! Just annoying as the rest is a really sweet and intimate character study solidified by a great performance from Audrey Hepburn.

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

    Finished this movie at 1am pretty shook from what I just saw, went to bed only to discover that my dog had killed a mouse in my bed so I couldn’t even get a good night sleep after seeing this.  This film feels sweaty and smelly and I can’t stop thinking about how it got under my skin, fantastic editing. And what an ending!!!

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★

    Intriguing Hungarian mystery about unrequited love with shades of Hitchcock’s Vertigo, some poignant moments in the script and tightly controlled filmmaking kept me engaged, although the vagueness of the film and the ending were sort of lost on me.

  • Brother

    Brother

    ★★★

    90s Russia looks rough, cool protagonist though and unique soundtrack.

  • A View to a Kill

    A View to a Kill

    ★★

    BOND RANKED 🍸

    The breaking point with Moore’s bond has been met, it’s not that he’s too old, it’s that they refuse to accept he is older- they have him fighting like Robert de Niro in the Irishman, obvious stunt doubles, a young bond-girl that all highlights his age.  If they had gone a different direction for his send-off they could’ve embraced his age and made it more about youth vs old, it would’ve been way more interesting.  Instead he makes…

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★

    Lots of fun wholesome stuff, imagine if this happened to Tracy beaker she would be unstoppable

  • Octopussy

    Octopussy

    ★★½

    BOND RANKED 🍸

    The most convoluted plot of any Bond film, two priceless eggs and twins and trains and bombs I got quite a bit lost but on the whole despite its off putting Title Octopussy was surprisingly ok.

    I love when Bond sneaks about and does actual spy work and there’s lots of that in this, India is also a solidly fresh setting which is utilised really well in some fun action scenes.  Moore doesn’t feel past it just…

  • How to Get Ahead in Advertising

    How to Get Ahead in Advertising

    ★★★

    watched based of my mum’s recommendation, this film is the decidedly less popular creative follow up to Bruce Robinson and Richard E Grant’s Withnail and I, it’s a surrealist absurd and darkly satirical piece on the state of British advertising, soulless business men and some kind of distorted Jekyll and Hyde.  Richard E Grant really has to carry this and he does putting in a fantastic comic performance, probably the best I’ve seen from him.

  • For Your Eyes Only

    For Your Eyes Only

    ★★½

    BOND BINGE RANKED 🍸

    Decidedly a complete u-turn from the space shenanigans in Moonraker, For Your Eyes Only is a smaller scale Mediterranean adventure that utilises suspense and revenge rather than cinematic spectacle. 
    I was a big fan of the first half of this; besides the goofy opening, the car chase in Madrid was great and I always enjoy when Bond goes skiing, it reminded me of On Her Majesty’s Secret Service, but there’s a point where this film doesn’t…

  • Moonraker

    Moonraker

    ★★★

    BOND RANKED 🍸

    The best Moore has been as bond so far, he’s suave and charming in this and looks more comfortable in the role in a film which is just batshit crazy.  

    Thrilling skydiving, Cable Car fights, a hilarious fight in a glass museum of all places (Bond has no respect for Italian antiques or Venetian clockwork), a Python fight, a gondola boat chase, an Amazonian lair that is a space launch to a hidden space station governed…

  • 78/52

    78/52

    super detailed and incredibly insightful into the historical and social context of Hitchcock’s Psycho, one of the best films of all time for me and it was so interesting to gain a lot more insight into the details of the famous shower scene. Gus Van Sant gets all the smoke 💨.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

    Watched in an empty cinema which was fun, marvel villains are always sink in better when they have the personal connection to the protagonist which is the strongest thing about Shang-chi, apart from Morris and Trevor of course.