Sort by

trav has logged 161 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry