Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Flesh Eating Mothers

Flesh Eating Mothers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream Queens: Horror Heroines Exposed

Scream Queens: Horror Heroines Exposed

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Yellow Fever: The Rise and Fall of the Giallo

Yellow Fever: The Rise and Fall of the Giallo

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fascism on a Thread: The Strange Story of Nazisploitation Cinema

Fascism on a Thread: The Strange Story of Nazisploitation Cinema

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema

Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Paul

Paul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Emergency

Emergency

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All This Mayhem

All This Mayhem

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
Read the review Edit this entry  
17
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Re-Animator Resurrectus

Re-Animator Resurrectus

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Darktown Strutters

Darktown Strutters

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Sick

Home Sick

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
JCVD

JCVD

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Force

Death Force

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry