RSS feed for Phil_S

Phil_S has logged 50 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Forgotten Toys

The Forgotten Toys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pettson & Findus - The Tomte Machine

Pettson & Findus - The Tomte Machine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Noel

Noel

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The First Snow of Winter

The First Snow of Winter

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Second Star to the Left

Second Star to the Left

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
½
Edit this entry  
06
Annabelle's Wish

Annabelle's Wish

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Room in Rome

Room in Rome

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Casanova

Casanova

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
½
Edit this entry  
30
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jobs

Jobs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
People Like Us

People Like Us

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
Edit this entry  
15
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parked

Parked

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
At Any Price

At Any Price

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Rat Pack

The Rat Pack

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
Project: ALF

Project: ALF

1996
×
★★½
Edit this entry  
21
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★
Edit this entry  
04
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry