RSS feed for Phil_S

Phil_S has logged 44 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★½
Edit this entry  
28
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pettson & Findus - The Tomte Machine

Pettson & Findus - The Tomte Machine

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Franklin's Magic Christmas

Franklin's Magic Christmas

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Pettson and Findus: The Best Christmas Ever

Pettson and Findus: The Best Christmas Ever

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
My Christmas Love

My Christmas Love

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Colette

Colette

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Last Chance Harvey

Last Chance Harvey

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Checker Tobi und das Geheimnis unseres Planeten

Checker Tobi und das Geheimnis unseres Planeten

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
For Love or Money

For Love or Money

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Barefoot

Barefoot

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Checker Tobi und das Geheimnis unseres Planeten

Checker Tobi und das Geheimnis unseres Planeten

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
All Roads Lead to Rome

All Roads Lead to Rome

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Breathe

Breathe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Belle

Belle

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Williams

Williams

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Every Day

Every Day

2018
×
★★★½
Edit this entry