Sort by

PhilGariepy has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Edit this entry  
29
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★
Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Brother’s Love

A Brother’s Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★★
Edit this entry