• Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★½

    I realise that I’m going to be an outsider here but Guillermo del Toro‘s Nightmare Alley was a let down. Overlong and overindulgent, the film left be a bit bored as it meandered to its pretty predictable ending. 

    I get why people love Del Toto as a director but I’ve always struggled to love his films (yes I even think Pan's Labyrinth is a bit over rated)  and this so yet another disappointment for me.

  • The Addams Family 2

    The Addams Family 2

    ★★½

    Adam’s Family 2 is the very definition of a ‘meh’ film… totally inoffensive but at the same point completely forgettable. Kids won’t hate it but there will be much better options available.

  • Kate

    Kate

    ★★★

    Whilst it may be a bit long and probably doesn’t have an original bone in its body, Kate is a fun, crazy and enjoyable revenge action flick that delivers strong action and just about believable characters. Well worth a watch.

  • Dean Martin: King of Cool

    Dean Martin: King of Cool

    ★★★★

    A fascinating look at one of the most iconic and well regarded performers of the 20th Century, The King Of Cool looks at what made Dean Martin the legend that he was… flaws and all.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★★

    Smart, biting and as well crafted a satire as you’d hope from film of this pedigree - Don’t Look Up is a superb (and scary) pitch black comedy that works on so many levels. Sadly many of them feeling far too close to the world we live in… 

    Brilliant.

  • Nitram

    Nitram

    ★★★½

    A powerful and distributing Saran based on real life events that succeeds to delivering a building sense of dread from the off.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Well that was a pleasant surprise… Scream 2022 is a gory, smart and fitting tribute to the film series created by Wes Craven and Kevin Williamson, that shows that re-quels can work when done with a knowing wink (without forgetting that they should be bloody) and that the Scream franchise still has some wind left in its sails. 

    A film that earns its 18 rating.

  • Physical Evidence

    Physical Evidence

    ★★★½

    I’d never seen this Burt Reynolds feature but, whilst Teressa Palmers acting is pretty suspect, Burt knocks it out the park in a story about a hard boiled old school cop framed for murder and the various twists and turns along the way. Super solid 80s thriller.

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★★

    A stunningly made single take drama that delivers believable characters, high tension and some expertly delivered performances.  A must watch.

  • TINA

    TINA

    ★★★★

    A wonderfully honest look back at the life of one of musics greats… Tina is the final word on a career that has spanned over 60 years - both the ups and the downs - and makes for essential viewing for fans.

  • Spectre

    Spectre

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Spectre isn’t the worst Bond film … but it could well be one of the dullest.

    It’s also the one that makes some of the least sense ever. From the ‘he’s defined not Blofield ‘ to actually he’s Bonds brother to “I love you”’after they’ve been together for less than a few days… it’s screenwriting by the numbers. 

    Beyond that the action is lifeless and the film is at least thirty minutes too long. 

    Quantum Of Solace is worse but it’s by degrees only…

  • Deadly Mile High Club

    Deadly Mile High Club

    ★★★★★

    Probably one of the best bad films I’ve ever watched… it’s hysterical , crazy and as poorly made as you’d expect. A must watch