Sort by

Philip Carroll has logged 125 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crown Heights

Crown Heights

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry