Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Angst

Angst

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
Passages

Passages

2023
×
★★
Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Audition

The Audition

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★½
Edit this entry  
20
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★½
Edit this entry  
17
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Edit this entry  
17
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★½
Edit this entry  
15
An Impossible Love

An Impossible Love

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★½
Edit this entry  
13
Reality

Reality

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★½
Edit this entry  
08
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Greed in the Sun

Greed in the Sun

1964
×
★★
Edit this entry  
07
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bloody Christmas

Bloody Christmas

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
L’œil qui traîne

L’œil qui traîne

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Party

The Party

1968
×
★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
La Mésange

La Mésange

1982
×
★★
Edit this entry  
27
Le Parti des choses: Bardot et Godard

Le Parti des choses: Bardot et Godard

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★½
Edit this entry  
25
Truth or Dare

Truth or Dare

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Edit this entry  
23
Inside

Inside

2023
×
★★½
Edit this entry  
23
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Creator

The Creator

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Expend4bles

Expend4bles

2023
×
★½
Read the review Edit this entry