Phil has logged 202 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★½
Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Maggie

Maggie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scorpio

Scorpio

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Edit this entry  
20
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Vampires

Vampires

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Creature with the Blue Hand

Creature with the Blue Hand

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
The Secret of the Black Widow

The Secret of the Black Widow

1963
×
★★½
Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Camino

Camino

2015
×
★½
Edit this entry  
01
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Evilspeak

Evilspeak

1981
×
★★
Edit this entry  
30
Too Late

Too Late

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry