Sort by

Phips has logged 164 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nick Offerman: American Ham

Nick Offerman: American Ham

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Family

The Family

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
In the Electric Mist

In the Electric Mist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Playing for the Mob

Playing for the Mob

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Filth

Filth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Double

The Double

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Space Cat Hob

Space Cat Hob

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
This Way Up

This Way Up

2008
×
Read the review Edit this entry