Phips has logged 175 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trojan War

Trojan War

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Triangle

Triangle

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Entourage

Entourage

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry