Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
jonah

jonah

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for jonah
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • jonah’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by jonah 09 Apr 2022

    MAKE MOVIES AUDACIOUS AGAIN

  • Tall Girl 2

    Tall Girl 2 2022

    ★ Watched by jonah 29 Mar 2022

    the makeup and wardrobe departments deserve a maximum prison sentence for the atrocities they committed

  • X

    X 2022

    ★★★½ Watched by jonah 19 Mar 2022

    this flick is replete with body horror and uninhibitedly gory! the most nauseating—like downright fucking stomach-churning—sequence, however, arrives by way of having to bear witness to two elderly individuals fucking 🤮

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★ Watched by jonah 13 Mar 2022 1

    there's nothing more powerful than a sheltered panda-morphing pubescent boy band stan who doesn't give a fuck

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by jonah 07 Mar 2022

    the riddler having a following count of 0... fb bitch you ain't beyoncé 😒

  • The Terminator

    The Terminator 1984

    ★★★ Rewatched by jonah 21 Feb 2022

    the same thing happened with me and my roomba last wednesday actually

  • Marry Me

    Marry Me 2022

    ★★½ Watched by jonah 11 Feb 2022

    they finally made a movie about the björk stalker's best case scenario

  • Dangerous Liaisons

    Dangerous Liaisons 1988

    ★★★½ Watched by jonah 06 Feb 2022

    keanu deserved a worst supporting actor razzie for his presence in this film almost as ardently as glenn deserved the best actress academy award for hers

  • Letter from an Unknown Woman

    Letter from an Unknown Woman 1948

    ★★★½ Watched by jonah 12 Jan 2022

    oh i just know she could pen a killer fan fiction

  • Drive My Car

    Drive My Car 2021

    ★★★★½ Watched by jonah 08 Jan 2022 3

    i can't quite recall the last time i've experienced the sensation of pining to permanently linger inside a diegesis before watching drive my car. it's felt like eons have passed me by since i've longed to replay a film seconds after its credits began, an insuppressible desire to be spellbound once more washing over me. this could've been eight hours and i'd still plead for more time. very seldom do i discover filmic beauties to behold such as this. wow.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog 2021

    ★★★½ Watched by jonah 02 Jan 2022

    fellas is it gay to jack off while caressing your late mentor's monogrammed handkerchief 🤔

  • The Novice

    The Novice 2021

    ★★★ Watched by jonah 29 Dec 2021 2

    damn ma is it that serious 😐

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 20

Review Tags

74
  • w/ owen
  • theaters
  • 🧼
  • w/ mom
  • w/ dad
  • w/ marcos
  • w/ brandon
  • w/ tommy
  • ncg eastwood
  • w/ nick
  • in class
  • w/ camryn
  • w/ eduardo
  • netflix party
  • 042020
  • w/ amy
  • $5 tuesday
  • flm 381
  • landmark main art
  • w/ cris
  • w/ garrett
  • w/ yamil
  • double bill tuesday
  • mjr brighton
  • mjr troy
  • flm 480
  • landmark keystone
  • maple
  • rabbit
  • w/ rebecca
  • flm 380
  • msu film collective
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro