Sort by

phoebeee has logged 605 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncharted

Uncharted

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry