Sort by

phoebeee has logged 56 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Keanu

Keanu

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Click

Click

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Slacker

Slacker

1990
×
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry