Sort by

phoebeee has logged 91 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Newsies

Newsies

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Jeff Tried to Save the World

When Jeff Tried to Save the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
For Love

For Love

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry